Zycie

Strona poświęcona jest życiu

SKŁADNIKI

 14 SZTUK

700 g mielonej wieprzowiny (łopatka, szynka lub karczek)

100 g ryżu

2 średnie cebule

biała kapusta średniej wielkości

1,5 litra bulionu (mięsno-jarzynowego lub drobiowego) lub rosołu

600 g DOMOWEGO PRZECIERU POMIDOROWEGO lub gotowej passaty pomidorowej z butelki lub 400 g sosu pomidorowego (przecieru) z kartonika

1 łyżka mąki

sól i pieprz, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1/2 łyżeczki papryki w proszku, świeży tymianek

Opcjonalnie: 4 łyżki gęstej kwaśnej śmietany homogenizowanej (z kubeczka), 18%

Do podania: pieczywo lub ugotowane ziemniaki, jogurt naturalny

PRZYGOTOWANIE

 

Mięso włożyć do większej miski. Ryż ugotować, przelać zimną wodą na sicie, odsączyć i wystudzony dodać do mięsa. Cebulę obrać, zetrzeć na tarce, dodać do mięsa z ryżem. Doprawić solą (około pół łyżeczki), pieprzem (1/4 łyżeczki). Wszystko wymieszać i dobrze wyrobić dłonią. Uformować niewielkie podłużne kotlety.

Wyciąć głąb ze środka kapusty, następnie włożyć ją do dużego garnka z wrzątkiem (wyciętą stroną do dołu), gotować przez około 8 minut na małym ogniu.

Wyjąć kapustę z wrzątku, ostudzić, wrzątek wylać. Rozebrać kapustę z liści, odciąć delikatnie zgrubienia z każdego liścia, następnie nakładać przygotowane porcje mięsa. Zawijać jak krokiety (najpierw założyć liść na mięso z jednej strony, później złożyć boki do środka, następnie zwinąć jak najciaśniej do końca pozostałą część liścia). Nie cała kapusta musi być wykorzystana.

Dno dużego i najlepiej szerokiego garnka wyłożyć kilkoma liśćmi kapusty (np. takimi, które się porwały). Na wierzchu ułożyć gołąbki. Zagotować bulion w innym garnku i zalać nim gołąbki. Postawić na gazie, przykryć i gotować przez około 45 - 60 minut aż kapusta będzie miękka.

 

Wywar z gołąbków przelać do innego garnka. Dodać przecier pomidorowy oraz mąkę rozmieszaną wcześniej z kilkoma łyżkami zimnej wody. Zagotować, doprawić solą, pieprzem, suszonym oregano, papryką. Gotować przez 5 minut, następnie - jeśli używamy - dodajemy świeży tymianek (około 1 - 2 łyżek oderwanych listków) oraz śmietanę (należy rozprowadzać ją stopniowo z sosem, dodając go po łyżce do śmietany jednocześnie mieszając). Przelać do garnka z gołąbkami i gotować całość przez około 10 minut bez przykrycia, na małym ogniu, od czasu do czasu potrząsnąć garnkiem aby sos równomiernie się rozprowadził.

SKŁADNIKI

 

500 g makaronu spaghetti

200 g wędzonego boczku

250 ml śmietanki 30%

3 żółtka

1 ząbek czosnku

1 cebula

100 ml białego, wytrawnego wina

2 łyżki tartego sera grana padano

Sól

Pieprz

Bazylia

PRZYGOTOWANIE

Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Cedzimy.

 

Boczek kroimy w drobną kostkę, wrzucamy na rozgrzaną patelnię i podsmażamy, stale mieszając, aż się zrumieni. Cebulę siekamy. Zdejmujemy boczek z patelni i podsmażamy cebulę na tłuszczu, który się z niego wytopił. Do cebuli dodajemy wino. Czosnek drobno siekamy i przekładamy na patelnię. Całość dusimy około 5 minut.

W miseczce mieszamy żółtka, 120 ml śmietany oraz ser. Pozostałą śmietanę wlewamy na patelnię i dodajemy do niej przesmażony wcześniej boczek. Zmniejszamy płomień i dodajemy jajka ze śmietaną i serem. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Czekamy aż sos zgęstnieje. Zdejmujemy patelnię z ognia.

Do sosu przekładamy ugotowany makaron i dokładnie mieszamy. Bazylię drobno siekamy i dekorujemy nią spaghetti.

Bezwzględnie potrzebne

Na początek potrzebne rzeczy do zrobienia sushi,

-ryż do sushi (krótkoziarnisty, klejący się)

-ocet ryżowy

-cukier i sól

-matę bambusową do rolowania kup matę

-ostry nóż bez ząbków (bardzo ważne!)

-nori -

-wasabi - zielony, bardzo ostry chrzan

marynowany imbir, pocięty w cienkie plasterki kup imbir marynowany

sos sojowy (ważne, żeby był dobry, polecam kikkoman i yamasa) kup sos sojowy

pałeczki lub palce :-)

no i oczywiście zawartość rolek, ale o tym dalej

Zabieramy się do roboty

 

Ryż to podstawa

Ryż płuczemy pod bieżącą wodą ciągle mieszając, tak długo aż woda będzie przejrzysta (trochę to trwa). Po wypłukaniu zostawiamy ryż w wodzie na 30 minut. Płuczemy ostatni raz, nalewamy wody w proporcji mniej więcej 1:1.2 (ryż:woda) - jakość wody ma duże znaczenia, butelkowa nie będzie przesadą. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem kolo 15 minut do odparowania całej wody, na początku często mieszając. Ryż po ugotowaniu zostawiamy na 15 minut w garnku pod przykryciem, później przekładamy najlepiej do drewnianej miski, polewamy sosem i zostawiamy do ostygnięcia.

 

Sos do ryżu.

 

Na 0,5 kg ryżu potrzebujemy 7 łyżek octu ryżowego, 3-4 łyżki cukru, szczyptę soli (ilości na 0,5 kg ryżu), wszystko mieszamy w małym rondelku i podgrzewamy na malutkim ogniu mieszając do rozpuszczenia (nie gotujemy!). Dodajemy do ugotowanego ryżu i delikatnie mieszamy. Przekładamy ryż do miski i zostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia.

Ryby

Podstawa to ryby. Dobra ryba to klucz do sukcesu.

 

Jak mamy dobre i pewne źródło kupujemy ryby świeże.

Nie kupujemy ryb w marketach.

Lepiej kupić rybę mrożoną niż nie świeżą.

Nie powinno sie jeść na surowo ryb słodkowodnych.

Ryby, które są dostępne tylko mrożone np. ryba maślana - kupujemy mrożone, nierozmrażane w sklepie.

Węgorza nie jemy na surowo, ma trującą krew.

Sprawdźcie czy w Waszej okolicy nie ma hurtowni z rybami, to najlepsze źródło, często mają w hurtowniach zbiorniki z żywymi rybami też np. łososiami i to jest to co lubimy najbardziej. Jeżeli musicie kupować rybę w przypadkowym miejscu dobrym zwyczajem jest uprzedzanie sprzedawcy, że mamy zamiar jeść rybę na surowo - czasem skłania ich to do szczerości odnośnie świeżości towaru, a raczej jej braku :-)

 

Inne

Awokado musi być miękkie, ale nie za miękkie :-) Awokado szybko dojrzewa jak leży razem z jabłkami (nie to nie są zabobony :-)).

Ogórek - dobrze myjemy, nie obieramy ze skórki, wycinamy miąższ i kroimy na cieniutkie paski.

Wasabi - jeżeli kupiliście je w proszku, zmieszajcie dwie, trzy łyżki wasabi z naprawdę niedużą ilością wody

 

Zanim zaczniemy

Zanim zaczniemy sprawdzamy czy ryż na pewno już wystygł i przygotowywujemy sobie miseczkę z wodą do maczania palców. Dla poźniejszej wygody przygotowywujemy wszystkie składniki - kroimy na odpowiednie porcje oraz je osuszamy. Owijamy także matę przezroczystą folią spożywczą. Przed jedzeniem każdemu zjadaczowi dajemy małą miseczkę na sos sojowy, pałeczki (można jeść rękoma), imbir i wasabi. Gotowe sushi podajemy najlepiej na drewnianych, lakierowanych deseczkach, co by porcje sushi się nie przyklejały.

 

Rodzaje sushi

Sushi występuje w bardzo wielu rodzajach, których cechą wspólną jest elegancka forma i niepowtarzalny smak.

 

Bardzo popularny i stosunkowo prosty do wykonania rodzaj sushi to nigiri. Jest to wałek z ryżu z pojedynczym składnikiem na wierzchu. Najbardziej popularne sushi to maki - rolki, które występują w trzech wariantach: hoso maki - małe rolki z niewielką liczbą składników z ryżem wewnątrz, futo maki - duże rolki z 3-5 składnikami, ryż wewnątrz oraz ura maki - ryż znajduje się tutaj na zewnątrz rolki, maki te są często dekorowane na zewnątrz dodatkowymi składnikami takimi jak awokado, łosoś czy sezam. Temaki to rożek wykonany z nori, wypełnionego ryżem i różnymi dadatkami. Gunkan maki, zwane łódeczkami, są idealne do podawania delikatnych składników takich jak ikra czy tatar z ryb. Jest to krążek ryżu owinięty w nori tworząc kieszonkę na składniki. Poniżej najpopularniejsze typy sushi w moich ulubionych wersjach.

SKŁADNIKI

 

 1 PORCJA

1 świeży lub mrożony homar (około 600-700 g)

limonka do skropienia

chrupiące pieczywo (np. dobra bagietka opieczona w tosterze)

opcjonalnie odrobina majonezu do posmarowania pieczywa

MASŁO CZOSNKOWO-LIMONKOWE Z CHILI:

80 g masła (bardzo miękkiego)

1 i 1/2 łyżki posiekanej natki pietruszki

skórka z 1 limonki

1 ząbek czosnku, starty na drobnej tarce

sól i pieprz

1 łyżeczka płatków chili i/lub

1/2 lub 1 cała papryczka chili, bez nasion, starta na drobnych oczkach tarki lub drobno posiekana

PRZYGOTOWANIE

Masło czosnkowo-limonkowe z chili: Miękkie masło wymieszać z natką pietruszki, skórką startą z limonki, startym czosnkiem, solą i pieprzem oraz płatkami chili i papryczką chili w wersji pikantnej.

Homar: Świeżego homara zamrozić (zostawić go w zamrażarce na minimum kilka godzin). Mrożonego homara dokładnie rozmrozić w temperaturze pokojowej. Opłukać i osuszyć. Położyć na brzuchu i ostrym nożem przekroić na pół rozpoczynając od głowy do połowy tułowia. Przewrócić na drugą stronę i przeciąć wzdłuż na pół zaczynając tym razem od ogona. Można użyć nożyc kuchennych lub specjalnych obcęgów do skorupiaków. Dwie połówki tułowia opłukać pod bieżącą wodą pozbywając się wnętrzności (zielone i białe części), pozostawić skorupę wraz z białym mięsem. Dokładnie osuszyć na papierowych ręcznikach. Odłamać lub odciąć kończyny i rozciąć szczypce odkrywając mięso.

Rozgrzać grill w piekarniku na średnio wysoką moc. Wszystkie części homara ułożyć w naczyniu żaroodpornym lub blaszce rozcięciem i mięsem do góry. Posmarować 3/4 ilości przygotowanego masła i wstawić do wyższej części piekarnika, na 10 - 12 minut.

 

Podawać prosto z naczynia polewając resztą roztopionego masła, pieczywem i cząstkami limonki.

Składniki

1 kg sera białego zmielonego /używam sera kanapkowo-sernikowego z Wielunia/
5 jajek
1/2 kostki tłuszczu /używam Kaśki/
1 szkl. cukru
cukier waniliowy
1 budyń waniliowy
paczka biszkoptów /np. szampańskie/
polewa czekoladowa

 

Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę, dodać tłuszcz, ucierać, następnie porcjami ser nie przerywając miksowania i budyń /proszek/.

Z białek ubić sztywną pianę, dodać do masy serowej i delikatnie drewnianą łyżką wymieszać.

Okrągłą dużą tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć na dnia biszkopty, a na nie wylać masę serową.

Piec w nagrzanym do max. 170st. piekarniku na 3 poziomie od dołu 40 min. Po tym czasie piekarnik wyłączyć, a sernik pozostawić do przestudzenia.

Można polać polewą czekoladową wg mojego przepisu.

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.